Czym jest konto firmowe?
Większość banków, poza standardowymi kontami osobistymi, ma w swojej ofercie również konta firmowe. Choć posiadanie takiego konta nie jest obowiązkowe w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej czy spółki, taki rodzaj rachunku oferuje przedsiębiorcom wiele udogodnień. Konto firmowe zazwyczaj wykorzystywane jest do prowadzenia rozliczeń z kontrahentami oraz pracownikami a także do wykonywania przelewów do Urzędu Skarbowego czy ZUS-u.
Jednak oferty banków mogę się od siebie znacznie różnić – m.in. wysokością opłat podstawowych za wydanie karty oraz prowadzenie rachunku, wysokością prowizji za wypłaty w bankomacie, przelewy, a także dostępnością dodatkowych produktów i usług takich jak możliwość kredytowania, liczba dostępnych kart płatniczych oraz dostępnością bankowości mobilnej. Dlatego przed podjęciem decyzji o otwarciu takiego konta, warto porównać ofertę banków, zwracając szczególną uwagę na opłaty i udogodnienia, które mają największe znaczenie dla działalności firmy.
Jak wybrać odpowiedni rachunek firmowy?
Konto firmowe to główne narzędzie finansowe wykorzystywane do prowadzenia działalności, dlatego jego wybór powinien być przemyślany. Co warto wziąć pod uwagę? Przede wszystkim wysokość opłat za transakcje, z których w ramach naszej działalności zamierzamy korzystać – te opłaty przełożą się później na wysokość generowanych kosztów działalności. Jednak warto pamiętać, że najtańsze konto nie zawsze oznacza najlepszy wybór.
Jeżeli w ciągu miesiąca wykonujemy dużą liczbę przelewów, wśród dostępnych ofert poszukajmy takiej, która obejmuje pulę bezprowizyjnych przelewów. Kolejnym istotnym punktem, który powinniśmy rozważyć, jest oprocentowanie konta – warto poszukać rachunku oferującego jak najwyższe oprocentowanie. To zaledwie kilka kluczowych elementów, które powinniśmy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji, zatem warto uważnie przestudiować tabele opłat, aby dobrać najlepszy produkt dla naszej działalności.
Jak otworzyć konto firmowe?
Otwarcie konta firmowego nie jest skomplikowane i choć większość banków wymaga podobnego zestawu dokumentów, proces ten może się jednak nieco różnić. Ułatwione zadanie będą mieli ci klienci, którzy w danym banku posiadają już rachunek osobisty.
W takim przypadku formalności związane z otwarciem konta biznesowego ograniczone są zazwyczaj do minimum. W przypadku nowych klientów banku sytuacja wygląda inaczej – wymagane będzie podpisanie umowy w oddziale banku lub za pośrednictwem przesyłki kurierskiej. Jednak zanim otworzymy rachunek firmowy, konieczne jest zarejestrowanie działalności w CEIDG.
Wypełnienie wniosku w większości banków wiąże się z podaniem numerów REGON, NIP i PKD, adresu siedziby firmy, daty rozpoczęcia działalności, a także swojego numeru PESEL, serii i numeru dowodu osobistego oraz innych danych osobowych.